Popradzki Park Krajobrazowy


Popradzki Park Krajobrazowy został założony w 1987 roku. Zajmuje obszar 52 tys., a wraz z otuliną 76 tys. ha, będąc jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Położony w południowej części województwa małopolskiego na pograniczu ze Słowacją. Na wschodzie jego granicę stanowi rzeka Kamienica Nawojowska, natomiast na zachodzie i północy największa z rzek Sądecczyzny - Dunajec.

Park w całości obejmuje Beskid Sądecki oraz częścią otuliny obszar Małych Pienin. Beskid Sądecki to rozległe pasmo składające się z trzech samodzielnych grup górskich: Radziejowej, Jaworzyny Krynickiej i Kraczonika zwana też grupą Zimnego - Dubnego, rozdzielonych malowniczą doliną Popradu oraz pełną naturalnej dzikości doliną Muszynki.

Główne grzbiety biegną na przestrzeni około 30 km z południowego wschodu na północny zachód. Najwyższe szczyty sięgają 1000 - 1200 m n.p.m. Najbardziej charakterystyczne to Radziejowa 1266 m n.p.m., Skałka 1168 m n.p.m., Przehyba 1175 m n.p.m., Wielki Rogacz 1182 m n.p.m., Eliaszówka 1023 m n.p.m. W grupie Jaworzyny Krynickiej powyżej 1000 m n.p.m. wznoszą się: Pisana Hala, Łabowska Hala, Runek oraz Pusta Wielka.

Odrębnym charakterem rzeźby i krajobrazu odznacza się leżąca w południowo - wschodniej części Parku grupa Kraczonika. Wzniesienia są tu niższe, bardziej wyrównane i rozchodzą się promieniście od najwyższego szczytu Kraczonika osiągającego 938 m n.p.m.

Kompleks ochronny płazów i gadów w Roztoce Ryterskiej


Dolina Roztoki wcina się głęboko w północno - wschodnią część pasma Radziejowej, a płynący jej dnem potok tworzy malownicze przełomy. Posuwając się w górę potoku po przejściu jednego kilometra dolina oraz strumień rozdzielają się na biegnąca nieco na południowy - wschód dolinę Małej Roztoki i większą, skierowaną bardziej na południowy - zachód dolinę Wielkiej Roztoki. Dolina Roztoki jest chyba ostatnią wielką doliną Beskidu Sądeckiego, którą ominęły melioracje czy regulacje koryt. Dzięki temu w wielu miejscach zachowały się obszary podmokłych łąk i bagienek.

Niewielkie stawy i oczka wodne są miejscem życia i rozrodu 9 gatunków płazów i 6 gatunków gadów podlegających ochronie prawnej. Na podmokłych młakach zachowała się roślinność bagienna w tym sześć gatunków storczyków z bardzo rzadkim kruszczykiem błotnym. Jednocześnie miejsca te są położone tuż obok ostatniego odcinka drogi wojewódzkiej i głównego beskidzkiego szlaku turystycznego. Stwarza to wiele zagrożeń dla bytujących tu zwierząt i roślin. Jednocześnie bardzo łatwy dostęp czyni tą przestrzeń wymarzonym miejscem dla prowadzenia zajęć z edukacji ekologicznej czy realizowania lekcji biologii.

Doceniając konieczność zachowania środowisk życia zagrożonych gatunków roślin i zwierząt samorząd Gminy Rytro w 1995 roku przeznaczył teren o powierzchni 1 hektara na potrzeby ochrony płazów i gadów. Od 1996 roku Stowarzyszenie Grenworks rozpoczęło prace przy tworzeniu pierwszego w kraju "Gminnego Parku Ekologicznego" w którym udało połączyć ochronę ginących zwierząt i ich środowisk życia z turystyką oraz edukacją ekologiczną.

Szlaki turystyczne znakowane


Pasmo Radziejowej
SZLAK CZERWONY
Rytro - Mikołaska - Kordowiec - Poczekaj - Niemcowa - Wielki Rogacz - Żłóbki - Radziejowa - Złomisty Wierch (pd.) - Złomist Wierch (pn.) - Przehyba (schronisko) czas przejścia: 5,5 h - pkt GOT: 23
SZLAK NIEBIESKI
Rytro - Wielka Roztoka - Wdżary - Wietrzne Dziury - Przehyba (schronisko). Czas przejścia: 3,45 h - pkt GOT: 18

Pasmo Jaworzyny
SZLAK CZERWONY  
Rytro - Makowica - Zadnie Góry - Pisana Hala - Wierch Nad Kamieniem - Łabowska Hala (schronisko). Czas przejścia: 4 h - pkt GOT: 20

Spływ łodziami Doliną Popradu


Spływ łodziami rzeką Poprad, który od 2000 r jest jedną z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki.

Tą niezatapialną łódź prowadzi przez bystrza rzeki dwóch flisaków, sterując nią za pomocą drewnianych żerdzi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do którego można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego.

Po około 10 km spływania łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło pola kempingowego nieopodal ruin zamku.
W trakcie tej przejażdżki można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier.

Atrakcje zimowe


STACJA NARCIARSKA - RYTRO

Położona w odległości 2 km od naszego zajazdu stacja dysponuje wyciągiem krzesełkowym, orczykowym oraz jednym dywanowym przeznaczonym dla dzieci.

Długość poszczególnych tras wynosi 400, 800, 1000 i 1200m.

Kliknij tutaj aby zobaczyć szczegóły.

Rytro w programie "Pytanie na śniadanie"


"Paolo Cozza opowiada o miejscowości Rytro pod Nowym Sączem, skąd pochodzi jego żona. To 400 kilometrów od Warszawy, ale warto pojechać tam dla wyciągów narciarskich zimą i ścieżek rowerowych latem. Rytro leży na trasie głównego szlaku turystycznego Beskidu Sądeckiego w Dolinie Popradu. Miejscowość posiada wspaniałe warunki do długich spacerów i jazdy na rowerze oraz zorganizowanych wycieczek konnych i narciarskich. Łączy walory spokojnej gminy, bazy turystyki górskiej i ekskluzywnego miejsca na urlop." - źródło: pytanienasniadanie.tvp.pl

Kliknij tutaj aby zobaczyć materiał.

Rytreski zamek


"Resztki zamku w Rytrze stoją na stromym wzgórzu (463 m npm) nad rzeką Poprad. Nie zostało już z niego wiele, ale miejsce to jest bardzo urocze i na pewno warte odwiedzenia. Z góry rozciąga się śliczny widok na całą okolicę. Zachowana wieża o bardzo grubych murach (3 m) zbudowana jest z piaskowca i sięga obecnie ok. 8 metrów." - źródło: zamki.res.pl/rytro.htm

Kliknij tutaj aby zobaczyć więcej.